Hogyan működik a szabad felhasználású hitel?

szabad felhasználású hitel

A szabad felhasználású hitel olyan pénzügyi termék, amit a hitelfelvevő tetszőleges célra fordíthat. Ezek lehetnek lakásfelújítás, autóvásárlás, utazás, de akár meglévő tartozások rendezése is. Az egyik legnagyobb előnye, hogy a hitelfelvevőnek nem kell igazolnod a bank felé, hogy pontosan mire használod fel a kapott összeget. Természetesen, mint minden esetben, úgy itt is a pénzügyek nem ennyire egyszerűek. Már csak azért sem, mert ott vannak az életkori kritériumok, amiket muszáj figyelembe venned. Mielőtt ezt részletesebben áttekintenénk, egyszer vizsgáljuk meg, hogy mennyire szabad a szabad felhasználású hitel!

Valóban szabadon felhasználható?

Elvileg igen, de fontos megértened, hogy a „szabad felhasználás” nem jelent teljes kötetlenséget. A hitelfelvétel során, a bankok általában megvizsgálják a hitelképességedet, vagyis ellenőrzik a jövedelmedet, a meglévő hiteltartozásaidat és az esetleges hitelmúltadat. Magyarországon, a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) segítségével, a bankok betekintést nyerhetnek a hiteltörténetedbe.

Mindezt teljesen érthető, hiszen egyetlen hitelező sem szeretné elveszíteni a pénzét. Nem fognak adni kölcsönt akárkinek, főleg olyanoknak, aki nem tudják azt visszafizetni. Remek példa erre a szerencsejáték szenvedély. Amennyiben ez kiderül, lehetnek bármilyen jó feltételek, akkor sem fognak hitelt nyújtani a bankok.

Mikor kötik feltételekhez a hitelt?

Bár a szabad felhasználású hitel nem célhoz kötött, előfordulhat, hogy a bankok bizonyos feltételeket szabnak.

Jövedelemigazolás: a hitelnyújtó megkövetelheti, hogy stabil, igazolható jövedelemmel rendelkezz.

Biztosíték: nagyobb összegű kölcsön esetén az intézmény kérhet fedezetet, például ingatlant, amit a hitel teljes visszafizetéséig zálogként kezelhet.

Életkori kritériumok: az esetek többségében van egy meghatározott minimális és maximális életkor, amit a bank határoz meg. Ilyen esetekben, gyakran adóstárs bevonására lehet szükség.

Mikor érdemes szabad felhasználású hitelt választanod?

Ez a hiteltípus akkor a leginkább ideális, amikor gyorsan hozzá szeretnél jutni egy adott összeghez és nincs pontosan olyan konstrukció, amire szükséged van. Szeretnéd például a tanulmányidat finanszírozni, de közben nyaralnál egy jót, esetleg vásárolnál egy elektromos autót és hozzá kiépítenél egy töltőállomást is.

Ugyanakkor figyelembe kell venned, hogy a szabad felhasználású hitel kamatai általában magasabbak, mint a célzott típusoké (például lakás- vagy autóhitelek), mivel a bank nagyobb kockázatot vállal.

Milyen szabad felhasználású hitel típusok között dönthetsz?

Amennyiben elhatároztad magad, hogy belevágsz a pénzfelvételbe, akkor többféle opcióból választhatsz. Itt van máris a szabad felhasználású jelzáloghitel, ahol egy ingatlanra lesz szükséged fedezetként. A személyi kölcsön esetében a fizetésed lesz a fedezet. A folyószámla-hitelkeret és a hitelkártya esetében pedig nem egyszerre kapsz nagy összeget, hanem havonta kisebbet.

Bizonyos szinten, a szabad felhasználású hitelek sorát gyarapítja még a munkáshitel, amit a munkáltatódtól kérhetsz, illetve a babaváró hitel. Ez utóbbi esetben viszont sok feltétlenek kell megfelelned ahhoz, hogy felvehesd. A hitelkeretek minden esetben változóak, így ezekről és a további részletekről tájékozódj a BiztosDöntés.hu oldalon, mielőtt belevágnál!

Életkori kritériumok a hitelbírálatban: mire figyelj a kölcsön felvételekor?

Amikor lakáshitelt vagy személyi kölcsönt igényelsz, az életkorod kulcsszerepet játszik a hitelbírálat során. A minimális és maximális életkor ugyanis a hitelképesség egyik alapvető feltétele. Ha ezeknek nem felelsz meg, a bankok elutasíthatják a kérelmedet. A megfelelő életkor hiánya azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy nem kaphatsz hitelt. Adóstárs bevonásával vagy egyedi elbírálás útján továbbra is lehetőséged nyílhat a kölcsön igénybevételére. Minden esetben érdemes alaposan tájékozódnod az egyes bankok feltételeiről, hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbb megoldást.

Hogyan számolják a bankok az életkort?

A bankok mindig a betöltött évek alapján határozzák meg az életkorodat. Ez azt jelenti, hogy csak akkor vehetsz fel hitelt, ha már betöltötted a minimálisan elvárt kort és a maximálist sem léped túl a hitel lejáratakor.

Ha még nem töltötted be, általában adóstárs bevonásával javíthatsz az esélyeiden. Például 18 évesen is kaphatsz hitelt, ha az adóstárs megfelel a bank által elvárt korhatárnak.

A maximális életkor esetében lazábbak a feltételek a kritériumok szempontjából. Ha a futamidő végén meghaladnád a megengedett évet, egy fiatalabb adóstárs bevonásával továbbra is jogosult lehetsz a hitelre. Néhány bank egyedi elbírálás alapján az idősebb ügyfeleknek is ad kölcsönt, de ilyenkor a futamidőt jelentősen lerövidíthetik.

Mire figyelj a hiteligényléskor?

Mielőtt hitelt igényelsz, nézd meg, hogy az adott intézmény milyen életkori kritériumok alapján dönt és győződj meg arról, miszerint megfelelsz a minimális és maximális értékeknek! Az korod sok esetben befolyásolhatja a kölcsön futamidejét is. Idősebbként rövidebb lejáratra számíthatsz.

Az adóstárs bevonása nemcsak az életkori kritériumok teljesítésében segíthet, hanem a hitelképességed javításában is, például magasabb jövedelem vagy biztos fedezet esetén. Az adóstárs minden kötelezettséget vállal az adóssal együtt, így a bank biztosítva látja a kölcsön visszafizetését. Adj mindig a részletekre!